تلفن: 88 94 08 47-50
آدرس مرکز تهران: خیابان استاد نجات الهی جنوبی، بین سپند و شاداب، کوچه نوید، پلاک 23

5 تفاوت اصلی بین دوره‌های بین المللی CIMA و ACCA

می‎خواهید با استفاده از مدارک بین‎المللی حسابداری شغلتان را ارتقا دهید؟ کدام دوره مناسب شماست؟ دوره‌های بین‌المللی با هم متفاوتند؟ با مطالعه این تفاوتها می‎توانید با دید بازتری دوره مورد نظرتان را انتخاب کنید.

دوره‌های آموزش آزاد حسابداری چه داخلی و چه بین‌المللی در آموزشگاه‌های زیادی برگزار می‌شود. اما چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟ مرکز آموزش حسابداران خبره هم یکی از همین آموزشگاه‌هاست و علاوه بر دوره‌های داخلی، دوره‌های بین‌المللی هم برگزار می‌کند. دو دوره‌ی بین‌المللی که متقاضیان بیشتری دارد با عناوین ACCA و CIMA در این مرکز برگزار می‌شود. اما برای تصمیم‌گیری که کدام دوره را بگذرانید بهتر است تفاوت‌های آن دو را بدانید.

مهم‌ترین تفاوت‌های این دو دوره به شرح زیر است:

1. ACCA انجمن حسابداران خبره انگلستان و CIMA انجمن حسابداران خبره مدیریت انگلستان است.
2. از نظر قدمت ACCA حدود 120 سال و CIMA حدود 90 سال سابقه دارد.
3. دوره ACCA به صورت تخصصی دروس حسابداری و مالی را آموزش می‌دهد و دوره CIMA علاوه بر دروس حسابداری و مالی، بحث مدیریت و استراتژی را هم در بر دارد.
4. دروس دوره ACCA در 2 سطح اصلی مقدماتی و حرفه‌ای و 4 سطح فرعی ارائه می‎شود. دروس دوره CIMA در 4 سطح کلی ارائه می‎شود که در پایان هر سطح یک آزمون Case Study نیز وجود دارد و بعد از گذراندن آن، مدرک همان سطح را نیز می‌توانید بگیرید.
عکس: تصویر چارت دروس CIMA و ACCA
5. آزمون‎های دوره CIMA توسط یک شرکت آمریکایی به نام VUE Pierson هر روزه به صورت آنلاین برگزار می‎شود که طی چند سال اخیر به علت تحریم‎ها با ایران همکاری نمی‎کند. دانشجویان برای آزمون ناچار به حضور در یکی از کشورهای اطراف می‎باشند. آزمون‎های دوره ACCA در ایران برگزار می‎شود؛ 4 درس اول هر روزه و به صورت آنلاین، مابقی دروس 4 بار در سال به صورت کاغذی.


در پایان خوب است بدانید که جای هیچ نگرانی نیست. اگر هر کدام از این دوره ها را انتخاب کردید و در طی مسیر نظرتان تغییر کرد یا از انتخابتان پشیمان شدید؛ به راحتی می‎توانید رشته خود را تغییر داده و از دروس مشترک گذرانده شده در دوره بعدی معاف شوید.

اطلاعات بیشتر درباره دوره بین‌المللی CIMA در این صفحه و درباره دوره بین‌المللی ACCA را در این صفحه بخوانید.

 

تهیه و تدوین:

روابط عمومی مرکز آموزش حسابداران خبرهفرم ارسال نظرات
background
ما برای شما مطالب خواندنی ارسال می‌کنیم.
Copyright 2018 PACT Edu. All right reserved.