تلفن: 88 94 08 47-50
آدرس مرکز تهران: خیابان استاد نجات الهی جنوبی، بین سپند و شاداب، کوچه نوید، پلاک 23
ثبت‌نام
در رویداد
کلیک کنید
جهت اطلاع از رویدادهای حسابداران خبره کلیک کنید.
اطلاعات بیشتر

مالیات بر نقل و انتقال املاک

مالیات نقل و انتقال املاک یکی از انواع مالیات محسوب می‌شود. افرادی که در زمینه کسب‌و‌کار فعالیت دارند، با انواع مختلف مالیات آشنا هستند. این در حالی است که مالیات بر نقل و انتقال املاک، شامل حال بسیاری از افراد می‌شود. حتی ممکن است این افراد، در زمینه کسب‌و‌کار فعالیت نداشته باشند. در هر صورت هر کس که ملکی را انتقال دهد، موظف به پرداخت مالیات خواهد بود. به این مالیات، مالیات نقل و انتقال املاک گفته می‌شود. در ادامه این مطلب از بلاگ آموزشگاه حسابداری حسابداران خبره شما را با نحوه محاسبه و میزان مالیات نقل و انتقال املاک آشنا خواهیم کرد.

تمام معاملات املاک باید در دفترخانه رسمی انجام شد

تمام معاملات املاک باید در دفترخانه رسمی انجام شد

در همین رابطه بخوانید: حسابداری مالیاتی چیست؟

 

مالیات بر نقل و انتقال املاک چگونه محاسبه می گردد؟

مالیات نقل و انتقال املاک تجاری و مسکونی با هم تفاوت دارند. به همین خاطر نحوه محاسبه مالیات نقل و انتقال املاک هر کدام از انواع املاک را عرفی خواهیم کرد:

2- مالیات نقل و انتقال املاک تجاری

اگر شخصی بخواهد سرقفلی مغازه یا مالکیت ملک تجاری خود را در ازای دریافت وجه نقد واگذار نماید، باید 2% از مبلغ دریافتی را به‌عنوان مالیات به دولت پرداخت نماید. به این ترتیب در ازای فروش یک سرقفلی به ارزش 10 میلیارد، فرد باید 200 میلیون تومان به‌عنوان مالیات به دولت پرداخت کند.

1- مالیات نقل و انتقال املاک مسکونی

در صورتی که فردی بخواهد ملک مسکونی خود را بفروشد و در ازای آن وجه نقد دریافت کند، باید 5% از مبلغ کل را به‌عنوان مالیات به دولت پرداخت نماید. یعنی اگر یک فرد خانه خود را به قیمت 1 میلیارد تومان واگذرد کند، موظف به پرداخت 50 میلیون تومان مالیات خواهد شد.

نرخ مالیات نقل و انتقال املاک 1401

محاسبه مالیات نقل و انتقال املاک در سال 1401 هنوز بر اساس نرخ سال 1400 انجام می‌شود. پس تغییرات در سال جدید اعمال نشده است. مالیات نقل و انتقال املاک تجاری 2% و مالیات نقل و انتقال املاک 5% کل مبلغ معامله خواهد بود.

عقد معامله صوری و معامله به قصد فرار از مالیات، می‌تواند جریمه‌های زیادی برای هر دو طرف به همراه داشته باشد

عقد معامله صوری و معامله به قصد فرار از مالیات، می‌تواند جریمه‌های زیادی برای هر دو طرف به همراه داشته باشد

چگونه می‌توان مالیات کمتری به املاک پرداخت کرد؟

بسیاری از افراد برای این‌که مالیات کمتری برای نقل و انتقال املاک پرداخت کنند، به‌صورت سوری در دفتر اسناد رسمی کشور و بیعنامه، مبلغی را کمتر به‌عنوان وجه مورد معماله اعلام می‌کنند. سازمان ثبت و بازرسان امور مالیاتی، در همکاری مستقیم با سازمان مسکن و شهرسازی هستند. در صورتی که مبلغ از بهای واقعی ملک بسیار کمتر باشد، این موضوع را بازرسان تشخیص می‌دهند. در این مواقع، مبلغ عرف منطقه را به‌عنوان مبلغ کل در نظر می‌گیرند و مالیات بر املاک را بر همان اساس محاسبه می‌کنند.

برای مثال در یک منطقه عرف ملک متری 100 میلیون تومان است؛ اما طرفین با توافق هم، این مبلغ را برای فرار مالیاتی، متری 50میلیون تومان اعلام می‌کنند. زمانی که سازمان مالیاتی این موضوع را متوجه شود، همان مبلغ 100 میلیون تومان را به‌عنوان ارزش هر متر خانه در نظر می‌گیرد. سپس مالیات را بر همان قیمت محاسبه کرده و از فروشنده دریافت می‌کند. همچنین ایجاد بیعنامه سوری می‌تواند مشکلات بسیاری را برای فروشنده ایجاد کند و سند قانونی برای دریافت مبلغ واقعی در دست نخواهد داشت. پس بهتر است برای این‌که مبلغ کمتری برای مالیات پرداخت کنید، خودتان را در معرض خطرات معامله قرار ندهید. این موضوع حتی درباره نقل و انتقال سرقفلی نیز صدق می‌کند. سرقفلی هر ملکی یک عرف خاص دارد. در صورتی که مبلغ آن خیلی از عرف کمتر اعلام شود، بازرسان مالیاتی با تحقیقات و استعلام از وزارت‌خانه، مبلغی را به‌عنوان عرف در نظر می‌گیرند و سپس مالیات را بر همان اساس محاسبه خواهند کرد.

مدارک لازم جهت پرداخت مالیات نقل و انتقال ملک

قانون معافیت پرداخت مالیات نقل و انتقال ملک

قانون معافیت پرداخت مالیات نقل و انتقال ملک

بررسی قانون معافیت پرداخت مالیات نقل و انتقال ملک

همیشه در خصوص مالیات، معافیت مالیاتی هم وجود دارد. در زمینه مالیات نقل و انتقال املاک نیز امکان دریافت معافیت مالیاتی وجود خواهد داشت. در ادامه مواردی که شامل قانون معافیت مالیات نقل و انتقال املاک می‌شوند را با هم بررسی می‌کنیم.

سخن پایانی

با تمامی قوانین و قواعد مالیات نقل و انتقال املاک آشنا شدید. به یاد داشته باشید که حتماً این مبلغ را باید به اداره امور مالیاتی کشور تسلیم کنید. در غیر این صورت با شما برخورد می‌شود. در حال حاضر مبلغ مالیات در املاک مسکونی 5% مبلغ کل و در املاک تجاری 2% مبلغ کل مورد معامله خواهد بود. این مبلغ هم از زمین، هم از ساختمان و هم از سرقفلی دریافت می‌شود. در صورتی که مبلغ مورد معامله را کمتر از واقعیت اعلام کنید، این موضوع را اداره امور مالیاتی متوجه شده و مبلغی را به‌عنوان عرف برای معامله در نظر می‌گیرد. سپس مبلغ مالیات بر همان اساس محاسبه خواهد شد.

اطلاع از این قوانین برای حسابدارانی که کار نقل و انتقال دارایی های منقول و غیرمنقول شرکت رو انجام می‌دهند، الزامی است. از طرف دیگر، حسابداران و حسابرسانی که وظیفه بررسی و رسیدگی به امور مالی شرکت‌های ورشکسته و غیرورشکسته را دارند، باید با نحوه تسویه حساب شرکت با سازمان امور مالیاتی آشنا باشند. در دوره حسابداری مالیاتی می‌توانید با تمامی این قوانین آشنا باشید. البته تغییرات قوانین مالیات در پایان هر سال، شما را ملزم به این می‌کند که همیشه اخبار و اصلاحات قانون را زیر نظر داشته باشید.فرم ارسال نظرات
Copyright 2022 PACT Edu. All rights reserved.
در خبرنامه پیامکی حسابداران خبره عضو شوید تا:
از همایش‌های رایگان حسابداران خبره مطلع ‎شوید.
فرصت‌های شغلی حسابداری برای شما ارسال شود.
در جریان کلاس‌های جدید و تخفیفات دوره‌ها قرار گیرید.
هر زمان که بخواهید می‌توانید عضویت خود را لغو کنید.
نام
نام خانوادگی
تلفن
ایمیل
تاریخ تولد
اطلاعات شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه در خبرنامه پیامکی حسابداران خبره عضو شدید سپاسگزاریم.