تلفن: 88 94 08 47-50
آدرس مرکز تهران: خیابان استاد نجات الهی جنوبی، بین سپند و شاداب، کوچه نوید، پلاک 23
ثبت‌نام
در رویداد
کلیک کنید
جهت اطلاع از رویدادهای حسابداران خبره کلیک کنید.
اطلاعات بیشتر

تفاوت CMA و ACCA چیست؟

تا به حال در مورد مدرک CMA یا ACCA شنیده‌اید؟ آیا می‌دانید کسب این مدارک بین‌المللی برای چه کسانی مناسب است و در هر کدام از این دوره‌های حسابداری بین‌المللی چه چیزهایی می‌آموزیم؟ در این مطلب بیشتر برایتان گفته‌ایم.

مرکز آموزش حسابداران خبره، دوره‌های حسابداری بین‌المللی و تخصصی گوناگونی از جمله دوره CMA و ACCA را برگزار می‌کند. از آنجایی که بسیاری از افراد تمایل به گذراندن این دوره‌های بین‌المللی دارند، تلاش می‌کنیم در انتخاب دوره‌ی مناسب بنابر شرایط، مدارک و هدفی که در نظر دارند به آنها کمک کنیم. به این منظور در ادامه با مفاهیم، کاربرد و تفاوت‌های دوره‌های تخصصی  CMA و ACCA  بیشتر آشنا می‌شوید.

 

دوره CMA چیست؟

اولین آموزش‌های CMA یا Certified Management Accountant در سال 1972 برگزار شد و  CMA توانست استاندارد طلایی، که بالاترین مدرک در زمینه حسابداری مدیریت است را دریافت کند. CMA دوره‌ی بین‌المللی است که دارندگان مدرک آن، دارای مهارت‌های مدیریت مالی و حسابداری هستند. آنها به دلیل تخصص‌هایی که به دست می‌آورند، می‌توانند علاوه بر بخش مالی در بخش‌های دیگر یک سازمان فعالیت کنند. افرادی که دوره  CMA را گذرانده‌اند می‌توانند حسابداری، تصمیم‌گیری، مدیریت و برنامه‌ریزی را برای یک سازمان انجام دهند. سر فصل‌های این دوره شامل موارد زیر می‌شود:

نکته مهم برای دارندگان مدرک CMA این است که آنها پا را فرا‌تر از حسابرسی خارجی و مسائل مالیاتی گذاشته و می‌توانند فهم دقیق‌تر و روشن‌تری از چگونگی اجرای استراتژی در یک سازمان به مدیران خود ارائه دهند. افراد با مدرک  CMA می‌توانند سهم بیشتری از بازار کار و در نتیجه پیشرفت کاری را به خود اختصاص دهند. آنها می‌توانند در پست‌های شغلی چون مدیر‌عامل، مدیر‌ ارشد مالی، نائب‌‌رئیس، کنترل‌کننده، حسابدار ارشد، حسابدار، حسابرس داخلی، تحلیل‌گر بودجه و تحلیل‌گر مالی فعالیت و رشد کنند. همچنین دارندگان این مدرک می‌توانند سطح بالایی از کار حرفه‌ای منطبق با کسب و کار خود را ارائه دهند. مدرک CMA در تمام دنیا و نزد شرکت‌های بزرگ بین‌المللی دارای جایگاه و اعتبار است.

 

دوره  ACCA چیست؟

دارندگان مدرک ACCA یا The Association of Chartered Certified دارای مهارت‌های حسابداری، حسابداری صنعتی و حسابرسی مالی هستند. برای ثبت‌نام در این دوره احتیاج به داشتن مدارک دانشگاهی مرتبط نیست و ارائه مدارک حرفه‌ای فراگیران، کافی است. این دوره به کسانی پیشنهاد می‌شود که می‌خواهند موقعیت شغلی متفاوتی را تجربه کنند. دارندگان مدرک ACCA دارای دید جامع‌تری نسبت به دنیای حسابداری و حسابرسی مالی هستند و بازار کاری فرا‌تر از باورشان، تجربه خواهند کرد.

انجمن حسابداران خبره انگلستان به دارندگان مدرک ACCA فرصت‌های شغلی بسیاری را در سراسر دنیا معرفی می‌‌کند. برای مشاهده و اطلاع از این فرصت‌های شغلی کافیست به وب‌سایت رسمی ACCA به آدرس  www.acca.org مراجعه کنید. انجمن ACCA دارای دوره‌ها و مدارک حرفه‌ای متعددی است که بعضی از این مدارک را در درازمدت و برخی دیگر را در زمان کمتری می‌توان دریافت کرد. برخی از آنها عبارت‌اند از:

 

تفاوت‌های دوره CMA و ACCA در یک نگاه

در مطالب بالا به صورت کلی درباره دو دوره‌ی CMA و ACCA گفتیم، در ادامه این دوره را از نظر اعتبار مرجع صادر کننده‌ی مدرک، تعداد سطوح آموزشی، شیوه‌ی امتحان و فرصت‌های شغلی مقایسه کرده‌ایم.

بخش CMA ACCA
اعتبار مدارک این مدرک از سوی ICMA تایید و از سوی IMA صادر می‌شود. ICMA دارای بیش از 40،000 عضو در 100 کشور است دوره ACCA توسط انجمن جهانی حسابداران خبره سازماندهی شده است. این انجمن در سال 1904 تأسیس شده است.
تعداد سطوح آموزشی CMA یک سطح دو بخشی دارد. قسمت اول درباره گزارش‌گیری مالی، برنامه‌ریزی، عملکرد و کنترل است. قسمت دوم درباره تصمیم‌گیری مالی است. ACCA به 4 سطح و مجموعا 14 بخش تقسیم می‌شود.
فرصت‌های شغلی

مدیر‌عامل، مدیر‌ ارشد مالی، نائب‌ رئیس، کنترل کننده، مدیر ریسک مالی، مشاوره مدیریت، حسابدار ارشد، حسابدار، حسابرس داخلی، تحلیل‌گر بودجه، تحلیل‌گر مالی و مدیر‌مالی همچنین افراد برای تصمیم گیری‌های کلان از کارشناس CMA مشاوره می‌گیرند

شما با مدرک CMA در خارج از ایران فرصت شغلی بیشتری خواهید داشت.

با مدرک ACCA فرصت‌های متعددی برای شما باز خواهد شد. شما می‌توانید در شرکت‌های حسابداری، آموزشی، شرکت‌های خدمات مالی و مشاوره‌ای و حتی در بهداشت و درمان شرکت کنید. شما با مدرک ACCA هم در ایران و هم خارج از ایران فرصت شغلی بیشتری خواهید داشت.

امتحان در CMA، شما باید برای دو آزمون امتحان دهید. هر امتحان 4 ساعت خواهد بود. این امتحان شامل 100 سوال تستی و دو سوال 30 دقیقه ای خواهد بود. 3 امتحان، 2 ساعته در سطح اول و 11 امتحان 3 ساعته در سطوح دیگر خواهید داشت.

 

برای مهاجرت کسب کدام مدرک اهمیت بیشتری دارد؟

دوره حسابداری بین‌المللی ACCA در ایران بیشتر شناخته شده‌است. از این روی بسیاری از مدیران به اهمیت این رشته و کارشناسان آن، پی برده‌اند. اما باید در نظر داشت که این دوره دارای 14 آزمون است و کسب این مدرک حدود 3 تا 4 سال به طول می‌انجامد.
دوره حسابداری بین المللی CMA، در ایران خیلی شناخته شده نیست اما در خارج از ایران برای مثال آمریکا، کاملا شناخته شده و کارآمدتر از ACCA است. از این روی، گذراندن این دوره به کسانی که قصد مهاجرت دارند، پیشنهاد می‌شود.

 

CMA بهتر است یا ACCA؟

پاسخ به این سوال کاملا به خودتان و اهدافی که دارید بستگی دارد. قبل از هر تصمیمی باید اهداف خود را مشخص کنید و ببینید واقعا نیاز شما و حرفه‌ای که دارید در کدام دسته قرار می‌گیرد. برای انتخاب درست، بزرگ فکر کنید، سپس سعی کنید ببینید آیا هدف بلند مدت شما با تصمیمی که اکنون گرفته‌اید هماهنگ است یا نه. این دیدگاه به شما کمک خواهد کرد تا تصمیم درستی بگیرید و در نهایت باید بدانید گذراندن هر کدام از این دوره‌ها برای رسیدن به میوه‌ی شیرین موفقیت، به فداکاری و عزت نفس نیاز دارد.فرم ارسال نظرات
background
با عضویت در خبرنامه از رویدادهای جدیدمان با خبر شوید!
Copyright 2021 PACT Edu. All right reserved.
در خبرنامه حسابداران عضو شوید تا:
از همایش‎های رایگان حسابداران خبره مطلع ‎شوید.
فرصت‎های شغلی حسابداری برای شما ارسال شود.
در جریان کلاس‎های جدید و تخفیفات دوره‎ها قرار گیرید.
خبرنامه ما هر 10 روز یکبار برای اعضا ارسال می‎شود.