تلفن: 88 94 08 47-50
آدرس مرکز تهران: خیابان استاد نجات الهی جنوبی، بین سپند و شاداب، کوچه نوید، پلاک 23
ثبت‌نام
در رویداد
کلیک کنید
جهت اطلاع از رویدادهای حسابداران خبره کلیک کنید.
اطلاعات بیشتر

حسابداری مالیاتی چیست؟

حسابداری مالیاتی یکی از موضوعات مهمی است که آموختن و به کار بردن آن تاثیر مهمی در جلوگیری از اشتباهات حسابداری، کسب درآمد و بهبود معیشت‌ها دارد. در ادامه بیشتر درباره حسابداری مالیاتی برایتان گفته‌ایم.

دنیای حسابداری پر از پیچ و خم‌هایی است که با آگاهی به آنها می‌توان از بروز مشکلات بسیاری جلوگیری کرد، به ارتقای کسب و کارها کمک کرد و وضعیت معیشت جامعه، سازمان‌ها و افراد را به شکلی عادلانه گسترش داد. به همین دلیل یکی از دانش‌های مهم در دنیای حسابداری، حسابداری مالیاتی است. اما این دانش چیست و شامل چه موضوعاتی است؟ در این مطلب بیشتر در این باره بخوانید.

 

مالیات چیست و چه اشخاصی مشمول مالیات هستند؟

پیش آنکه بدانیم حسابداری مالیاتی چیست و شامل چه مواردی می‌شود، باید بدانیم که مالیات چیست و چرا پرداخت و دریافت آن اهمیت دارد.

مالیات هزینه‌ای اجتماعی است که ملت‌ها به ازای بهره‌برداری از امکانات و منابع یک کشور پرداخت می‌کنند تا آن منابع و امکانات قابل جایگزینی باشند. مالیات‌ها می‌تواند به شخص، موسسه، دارایی و... تعلق بگیرد و بر اساس توانایی و میزان درآمد متفاوت هستند. برخی اقتصاددان‌‌ها از مالیات در مقابل مصرف دفاع می‌کنند و معتقدند این شیوه گرفتن مالیات می‌تواند عادلانه‌تر از مالیات بر درآمد باشد. مثلا در بعضی کشورها، سیگار دارای مالیات‌های سنگین است تا به عنوان عاملی بازدارنده عمل کند و از مصرف زیاد آن جلوگیری شود. مالیات‌هایی که مردم پرداخت می‌کنند باید جهت حصول اهداف زیر مصرف شود.

گروه‌های مختلفی مشمول پرداخت مالیات هستند. از جمله کلیه مالکین (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی)، هر شخص حقیقی ایرانی که درآمدهایی را به دست می‌آورد، هر شخص حقیقی غیر ایرانی که درآمدهایی در ایران تحصیل می‌کند و یا درآمدهایی که بابت واگذاری امتیازات، تعلیمات و کمک‌ها دریافت می‌شود نیز مشمول پرداخت مالیات هستند. برای مثال اگر حق نمایش برای یک فیلم در ایران گرفته شود، آن درآمد شامل مالیات است.

در مقابل برخی از سازمان‌ها و نهادها مالیات پرداخت نمی‌کنند. مثلا وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی، دستگاه‌هایی که بودجه آنها را دولت می‌دهد و شهرداری‌ها مشمول این قانون نیستند.

 

رشته حسابداری چیست؟

تاریخچه حسابداری به هزاران سال پیش بازمی‌گردد، زمانی که انسان‌ها با کمک مهره‌های گلی، لوحه‌ها و ابزارهای شمارش، دستمزد کارگران، موجودی انبار، بودجه مورد نیاز برای جنگ و بسیاری دیگر از موضوعات را حساب و کتاب می‌کردند. حسابداری به عنوان یک رشته دانشگاهی حدود چهارصد سال عمر دارد و توسط فردی ایتالیایی به‌نام لوکا پاچیولی که دوست نقاش مشهور، لئوناردو داوینچی بود، بنا نهاده شد. امروزه حسابداری، زبان تجارت است. دانشی که از فرآیندهای شناسایی، اندازه‌گیری و گزارش‌گری اقتصادی برای انجام تصمیم‌گیری‌های آگاهانه تشکیل شده است. آشنایی با مفاهیمی چون بدهکار، بستانکار، دارایی، سرمایه، تجزیه و تحلیل رویدادهای مالی، دفتر کل، دفتر معین، دفتر روزنامه و... از مفاهیم پایه‌ای است که حسابداران با آن زیاد سر و کار دارند. ارائه گزارش‌های امور مالی قابل فهم، قابل مقایسه، اتکاپذیری، به موقع، مربوط و مستند از فعالیت‌های مهم حسابداران است.

 

دوره آموزش حسابداری

در مرکز آموزش حسابداران خبره آموزش‌های گوناگونی در زمینه علم حسابداری ارائه می‌شود

تعریف حسابداری مالی

یک حسابدار حرفه‌ای علاوه بر دانش حسابداری باید در زمینه‌ی مالیاتی هم تبحر داشته باشد. این فرد باید به اصول و قوانین مالیات مسلط باشد تا بتواند همواره سازمانش را در مسیر درستی قرار دهد. اما این اصول شامل چه مواردی هستند؟ در ادامه برخی از آنها را برایتان شرح داده‌ایم.

در نهایت فردی که موارد ذکر شده را بدانید و بتواند به شیوه‌ی درستی از آنها استفاده کند، به‌عنوان حسابدار مالیاتی محسوب می‌شود. ذکر این نکته ضروری است که بسیاری از پرونده‌های مالیاتی کشور به دلیل عدم آگاهی افرادی که اظهارنامه‌ها را ارائه کرده‌اند، ایجاد شده و مشکلات گوناگونی را ایجاد کرده است. در نتیجه آموختن اصول و مبانی مهم پیرامون مبحث حسابداری مالیاتی، می‌تواند نقش کلیدی در جلوگیری از بروز سختی‌ها، اتلاف هزینه و زمان داشته باشد.

 

این شغل برای چه کسانی مناسب است؟

انتخاب شغل حسابدار مالیاتی برای کسانی مفید است که با دقت و با وفا هستند، کارشان را دوست دارند و به آن اهمیت می‌دهند. کسانی که برای برپایی عدالت تلاش می‌کنند و می‌توانند در برابر وسوسه‌های گوناگون ارائه گزارش‌های نادرست مالی بایستند و گزارش‌هایی مستند و معتبر ارائه کنند. رشته حسابداری مالیاتی، می‌تواند دوره‌ی بسیار مهم و مفیدی باشد که علاوه بر بالا بردن دانش‌های عمومی از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری کند.فرم ارسال نظرات
background
با عضویت در خبرنامه از رویدادهای جدیدمان با خبر شوید!
Copyright 2020 PACT Edu. All right reserved.
در خبرنامه حسابداران عضو شوید تا:
از همایش‎های رایگان حسابداران خبره مطلع ‎شوید.
فرصت‎های شغلی حسابداری برای شما ارسال شود.
در جریان کلاس‎های جدید و تخفیفات دوره‎ها قرار گیرید.
خبرنامه ما هر 10 روز یکبار برای اعضا ارسال می‎شود.