تلفن: 88 94 08 47-50
آدرس مرکز تهران: خیابان استاد نجات الهی جنوبی، بین سپند و شاداب، کوچه نوید، پلاک 23
کلیک کنید
سمینار استانداردهای جدید حسابداری ایران
جزئیات این همایش

با صلاحیت شوید

ممکن است عضو نشدن در انجمن حسابداران خبره انگلستان[1]، برایتان به قیمت از دست دادن یک شغل سودآور و موفقیت‎آمیز در زمینه مالی تمام شود. (آیوونا توک وایلد[2]- روزنامه نگار).

می دانیم بسیاری از شما در تکاپوی ایجاد هماهنگی بین تحصیلات، خانواده و تعهدات کاریتان هستید و در این میان زمان‎هایی هست که برای عضویت در انجمن حسابداران خبره دچار تردید می‎‎شوید؟ ما همچنین احساس نا امیدی شما پس از مردودی در یک درس را درک می کنیم و می‎دانیم ممکن است برای ادامه تحصیل مردد شوید.

اما اگر بخواهید به فرصت های شغلی بسیار عالی دست یابید، ترک این مسیر انتخاب خوبی نیست.

راب سوربی[3]، مدیر دوره‎های حرفه‎ای موسسه‎ی بازرگانی و مالی لندن[4] می‎گوید:

" اگر شغل را به عنوان یک پروژه‎ی بلند مدت در نظر بگیرید، خواهید دید که میان افراد با صلاحیت و فاقد صلاحیت تفاوت وجود دارد."

امکان کسب درآمد

حسابدارانی که دارای صلاحیت معتبر هستند، می توانند حقوق و دستمزد بیشتری درخواست کنند بویژه اگر چند سال تجربه کار نیز داشته باشند.

دلیل این امر آن است که تعداد حسابداران حرفه ای در دنیا کم است، بنابراین بسیاری از کار فرمایان مجبورند حقوق قابل توجهی را برای حفظ و یا استخدام حسابداران دارای صلاحیت بپردازند.

براساس راهنمای جهانیِ حقوق و دستمزد هایز[5]  در سال‎های 2019-2018، این موضوع در کشورهای استرالیا و نیوزلند وجود دارد. معمولا در این کشورها بهترین افراد جویای کار می‎توانند انتخاب خود را از میان پیشنهادهای مختلف از بخش خصوصی، شرکت های تجاری و بخش عمومی داشته باشند.  در آسیا نیز واجدین شرایط جویای کار می‎توانند انتظار افزایش در پرداختی‎های خود اما قدری متعادل تر داشته باشند.

پژوهش موسسه رابرت هاف[6] نشان می‎دهد، درکشور انگلستان 40% از کارفرمایان با چالش استخدام افراد حرفه‎ای واجد شرایط برای سمت حسابدار مواجه‎اند.

به گفته گرث گیج[7]- مدیر موسسه رابرت هافِ انگلستان:

"به منظور حفظ  افراد با صلاحیت، از هر 10 شرکت 8 تا از آنها مجبوراند در ابتدا مبالغ حقوق و دستمزد بیشتری نسبت به مبلغ برنامه ریزی شده اولیه پیشنهاد دهند".

بر اساس تحقیق جدیدی که توسط موسسه عصر حسابداری[8] انجام گرفته، در کشور انگلستان حسابداران تازه کار دارایِ صلاحیت، می‎توانند انتظار حقوقی به مبلغ 38،100 پوند در سال داشته باشند.  اگر این افراد چند سالی تجربه بدست آورند، به طور میانگین استحقاق دریافت حقوق سالیانه ای به مبلغ 59،700 پوند برای سمت‎های مانند سرپرست و یا حسابدار ارشد داشته باشند.

این تحقیق در مجموع نشان می‎دهد، درآمد حسابداران فاقد صلاحیت حدود 30% کمتر از همکاران دارای صلاحیتشان است.

دورنمایی در ارتقا شغلی

جیمز برنت[9] مدیر بازرگانی موسسه حسابداری و مالی هایز[10]می گوید:

"صلاحیت داشتن، به این معنی است که اکنون می‎توانید سریعتر از نردبان شغلیتان بالا بروید. اگر در حال حاضر مشغول کار هستید و می‎خواهید با کارفرمای فعلیتان بمانید، یک ارتقای شغلی برایتان حتمی و قریب الوقوع خواهد بود."

دکتر الین گارسیا[11] استاد ارشد موسسه بازرگانی و مالی لندن می‎گوید:

" درست است که می‎توانید در محل‎کار براساس توانمندی هایتان پیشرفت کنید. اما تا زمانی که صلاحیت‎های لازم را نداشته باشید، نمی توانید از یک سطح مشخص فراتر روید."

گیوین باتر ورث[12]شریک موسسه حسابداری باتر ورث بارلو[13]بر این عقیده است که:

" هرچند دارا بودن صلاحیت همیشه با مهارت یا دانش مرتبط نیست، اما اینکه حسابداران توانمند تنها به دلیل نداشتن صلاحیت در زمینه هایی که می بایست در آن دارای صلاحیت باشند از پیشرفت باز می مانند، امری غیرعادی است".

او همچنین به این موضوع اشاره می کند که حسابداران جوان دارای صلاحیت، اغلب از همکاران بزرگتر و با تجربه تر خود که فاقد صلاحیت هستند، پیشی می گیرند. این امر خود اهمیت دارا بودن صلاحیت را نشان

می‎دهد.

امکان کاریابی بهتر

ممکن است تا زمانیکه صلاحیت و شایستگی های لازم را کسب نکرده اید، جا به‎جایی شغلیتان به آن خوبی که انتظار دارید پیش نرود.

سوربی می گوید:

"مهارت‎های شما ممکن است برای کارفرمای فعلیتان ارزشمند باشد. اما نداشتن صلاحیت و شایستگی های لازم در مکان های دیگر و در شرایط یکسان با دیگران به طور جدی می تواند باعث از دست رفتن شانس شما برای گرفتن آن کار باشد."

بسیاری از کار فرمایان در انتخاب خود، یک جوینده کار بی تجربه دارای صلاحیت را به یک جوینده کار با تجربه اما فاقد صلاحیت ترجیح می دهند.

به عقیده مارک لی[14]- منتقد و مشاور مالی"یکی از مهارت‎هایی که‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎ با صلاحیت کسب می کنید، توانایی حل مشکلات و درک عمیق تر از طریق شنیدن و تجزیه و تحلیل و کمک به همکاران و مشتریان در فضای حرفه ای رو به رشد است."

بیلی مک لاگلین[15]- حسابدار موسسه هریس، لیسی و سواین[16]- سه سال پیش صلاحیت عضویت در انجمن حسابداران خبره انگلستان را کسب نمود. او می‎گوید که صلاحیت انجمن حسابداران خبره برای آماده سازی او به عنوان یک مشاور بسیار با ارزش بوده است. " دانش بسیار زیادی که در تجربه عملی و امتحاناتم، در زمینه استراتژی تجاری بدست آوردم مرا قادر ساخته تا اطلاعات مالی را به نحوی تفسیر نمایم که مشتریان ما قادر به آن نیستند."

انتظارات مشتریان

آیا برای مشتریان مهم است که یک حسابدار دارای صلاحیت حرفه ای باشد یا خیر؟  البته که مهم است.

مک لاگلین می گوید: " وقتی برای انجام ثبت های پیچیده حسابداری به مشتری هایمان مراجعه می کنم، آنها می‎گویند: چقدر از اینکه موسسه ما یک حسابدار دارای صلاحیت را برای انجام کارهایشان فرستاده خوشحال هستند. و در جایی دیگر از یکی از همکارانم که برای انجام کارهای مربوط به بستن حساب های پایان سال یکی از مشتری هایمان، به آن مشتری مراجعه کرده بود، سوال کردند که آیا او یک حسابدار دارای صلاحیت است؟ این امر نشان می دهد که چقدر برای مشتریان مهم است که یک کارشناس خبره حسابداری در زمینه رشد و گسترش امور تجاریشان به آنها کمک می کند."

همچنین کارهایی وجود دارند که تنها به وسیله حسابداران دارای صلاحیت انجام می شوند.

باتر ورث بیان می‎کند: "تنها حسابداران دارای صلاحیت هستند که می توانند برای مشاغلی همچون حسابرسی قانونی واحدهای سرمایه‎گذاری و نیز خدمات مربوط به وصیت نامه ها از قبیل ارزیابی دارایی ها اقدام کنند. همچنین بسیاری از وام دهندگان به معرفی‎نامه های صادره توسط حسابداران فاقد صلاحیت اعتماد نمی- کنند که این باعث از دست رفتن مشتریان می‎گردد. برای ما کار کردن با مشتریانی که حسابدار قبلیشان فاقد صلاحیت بوده بسیار آسان است."

خودفرما

اگر میخواهید به صورت مستقل کار کنید، برای پیدا کردن مشتری با چالش مواجه خواهید شد. مگر اینکه پسوند "حسابدار دارای صلاحیت" را پس از نام خود داشته باشید.

دکتر گارسیا می گوید:

"بسیاری از مردم وقتی به دنبال یک حسابدار می گردند کسی را می خواهند که دارای صلاحیت باشد. زیرا این امر به آنها این اطمینان را می دهد که آن حسابدار در زمینه کاری خود دارای مهارت بوده و آنها می توانند به مهارت ها و توانایی های او اعتماد کنند."

حسابداران دارای صلاحیت ملزم به پیروی از مجموعه ای از قوانین، استانداردها و دستورالعمل هایی هستند که توسط انجمن حسابداران خبره تعیین گردیده است. آنها همچنین ملزم به گسترش دانش خوبه به صورت مستمر هستند. این امر باعث اطمینان بخشی بیشتر به مشتریان می شود.

اگر قصد ارائه خدمات حسابداری و مالیاتی دارید، به گواهی کار نیاز خواهید داشت. برای دریافت گواهی کار توسط انجمن حسابداران خبره، می بایست یک دوره آموزشی سه ساله تحت نظر کارفرمای مورد تایید انجمن حسابداران خبره بگذرانید. همچنین باید برای مدت دو سال پس از عضویت در انجمن حسابداران خبره تجربه کسب کنید. بایستی نشان دهید که به میزان مشخصی از مهارت دست یافته اید. شما باید نشان دهید که به سطح مشخصی از توانیها رسیده اید.

حسابدارانی که دارای گواهی کار بوده و چنین خدماتی را ارائه می دهند، ملزم به تهیه بیمه نامه مسئولیت حرفه ای می باشند. از این رو مشتریان آنها می توانند اطمینان داشته باشند که اگر حسابدار آنها اشتباهی را مرتکب شود که منجر به زیان مالیشان گردد، خسارت خود را دریافت خواهند نمود.

در پایان، باتر ورث می گوید: " انجمن حسابداران خبره شکایت های انجام گرفته بر علیه اعضای خود در مورد نقض اصول حرفه ای و اخلاقی را مورد بررسی قرار می دهد. این امکان برای مشتریان حسابداران فاقد صلاحیت وجود ندارد."

 

اصل این مقاله به زبان انگلیسی را می توانید در فایل پیوست پایین همین صفحه مشاهده نمایید.

 

[1] - Association of Chartered Certified Accountants (ACCA)

[2] - Ivona Tokc- Wild

[3] - Rob Swerby

[4] - London School of Business and Finance

[5] - Hays Global Salary Guides

[6] - Robert Half UK

[7] - Gareth Gage

[8] - Accountancy Age

[9] - James Brent

[10] - Hays Accountancy & Finance

[11] - Elain Garcia

[12] - Gavin Butterworth

[13] - Butterworth Barlow Accountancy firm

[14] - Mark Lee

[15] - Billi Mcloughlin

[16] - Harris, Lacey & Swain

 

 فایل پیوست
Be Qualified.pdf (154KB)
فرم ارسال نظرات
background
با عضویت در خبرنامه از رویدادهای جدیدمان با خبر شوید!
Copyright 2019 PACT Edu. All right reserved.
در خبرنامه حسابداران عضو شوید تا:
از همایش‎های رایگان حسابداران خبره مطلع ‎شوید.
فرصت‎های شغلی حسابداری برای شما ارسال شود.
در جریان کلاس‎های جدید و تخفیفات دوره‎ها قرار گیرید.
خبرنامه ما هر 10 روز یکبار برای اعضا ارسال می‎شود.