تلفن: 88 94 08 47-50
آدرس مرکز تهران: خیابان استاد نجات الهی جنوبی، بین سپند و شاداب، کوچه نوید، پلاک 23
کلیک کنید
سمینار استانداردهای جدید حسابداری ایران
جزئیات این همایش

چطور می‌توانم حسابدار رسمی شوم؟

چند سالی است که حسابدار هستید و فکر می‌کنید حالا وقت آن رسیده است که در آزمون حسابداری رسمی شرکت کنید و حسابدار رسمی شوید؟ در این مطلب تلاش کرده‌ایم به بخشی از سوالات و دغدغه‌هایی که ممکن است همراه با این تصمیم به سراغتان بیاید، پاسخ دهیم.

حسابداران رسمی به چه کسانی گفته می‌شود؟ با داشتن این عنوان چه موقعیت‌های شغلی در مسیر کاری‌تان قرار می‌گیرد؟ آزمون حسابداران رسمی چه زمانی برگزار می‌شود و چگونه می‌توانید برای آن آماده شوید؟ در این مطلب بیشتر با آموزش‌ها، آزمون حسابداران رسمی و منابع آزمون آشنا شوید و از زمینه کاری حسابداران رسمی بیشتر بدانید.

 

حسابدار رسمی کیست؟

پیش از آنکه درباره آزمون‌ و دوره‌های آموزشی حسابداری رسمی برایتان بگوییم، باید بدانیم حسابدار رسمی به چه کسی گفته می‌شود. حسابدار رسمی به حسابداری گفته می‌شود که با شرکت در آزمون جامعه حسابداران رسمی ایران و قبولی در این آزمون، به عضویت این جامعه درآمده است. این فرد از آن پس به عنوان حسابدار رسمی و قسم خورده‌ی وزارت اموراقتصادی و دارایی محسوب می‌شود و به کار حسابرسی می‌پردازد. مهر و امضاء حسابداران رسمی مورد تایید سازمان امور مالیاتی کشور است.

 

حسابداران رسمی چه خدماتی ارائه می‌دهند؟

حسابداران رسمی به صورت انفرادی به عنوان حسابداران رسمی مستقل و یا به صورت گروهی با تاسیس شرکت حسابرسی می‌توانند با رعایت قوانین و مقررات حاکم بر این خصوص، خدمات تخصصی زیر را ارائه دهند:

مهر و امضاء حسابداران رسمی مستقل و شرکت حسابرسی از نظر اعتبار، نزد قانون یکسان است و هیچ کدام بر دیگری برتری ندارند.

 

زمینه‌های کاری حسابداران رسمی چیست؟

سازمان امور مالیاتی کشور، تمام شرکت‌هایی که دارای ثبت درآمد هستند را ملزم به استفاده از خدمات حسابداران رسمی می‌نماید. در نتیجه حسابداران رسمی یکی از مهم‌ترین افرادی هستند که شرکت‌ها با آنها همیشه سر و کار خواهند داشت. این همکاری‌ها شامل موارد گوناگونی می‌شود مثلا شرکت‌های بزرگ معمولا برای حسابرسی داخلی، با حسابداران رسمی همکاری می‌کنند. گاهی اگر شرکتی بخواهد از بانک وام دریافت کند، بانک وام دهنده با نظر به مهر و امضای حسابداران رسمی در صورت‌های مالی آن شرکت، با پرداخت وام موافقت خواهد کرد. شرکت‌های پیمانکاری که می‌خواهند در مناقصه‌ها دولتی شرکت کنند، معمولا باید از حسابداران رسمی برای تایید صورت‌های مالی خود استفاده کنند.

 

چگونه حسابدار رسمی شویم؟

برای رسیدن به مقام حسابداران رسمی، علاوه بر داشتن حداقل مدرک کارشناسی در رشته‌های مالی و حسابداری، داشتن حداقل شش سال سابقه کار حسابرسی (پس از دریافت مدرک کارشناسی) و نیز قبولی در آزمون‌های گزینه‌ای و تشریحی حسابداری، حسابرسی و قوانین (مالیات‌ها، تجارت، محاسبات و...) لازم است. مرکز آموزش حسابداران خبره برای کسانی که می‌خواهند در این آزمون شرکت کنند، دوره‌ای را تحت عنوان «دوره آمادگی آزمون حسابدار رسمی» برگزار می‌کند و در آن به ارائه سر‌فصل‌های زیر می‌پردازد:

  1. مروری جامع بر حسابداری صنعتی
  2. مروری بر حسابرسی و استانداردهای حسابرسی و گزارش‌نویسی
  3. قوانین و مقررات مالیاتی و مالیات بر ارزش افزوده
  4. قانون تجارت، دیوان محاسبات و سایر قوانین
  5. طرح ویژه برگزاری آزمون‌های آزمایشی انتخاب حسابدار رسمی

 

دوره آمادگی آزمون حسابداری رسمی

مرکز آموزش حسابداران خبره دوره‎های آمادگی آزمون حسابداری رسمی را برگزار می‌کند

 

دوره آمادگی آزمون حسابداررسمی چقدر طول می‌کشد؟

زمانی که شما باید در کلاس حاضر شوید حدودا 184 ساعت است. این زمان با توجه به اهمیت سرفصل‌ها، بین دروس تقسیم شده است.

 

برای آزمون چه بخوانیم؟

برای شرکت در آزمون حسابداران رسمی خواندن منابع گوناگونی پیشنهاد می‌شود که در ادامه تعدادی از آنها را معرفی کرده‌ایم. ضمنا وب‌سایت جامعه حسابداران رسمی ایران، تعدادی از سوالات سال‌های گذشته را روی وب‌سایت خود قرار داده‌ است که می‌توانید برای آشنایی با فضای سوالات آنها را نیز مطالعه کنید.

 

نکات مهم روز آزمون

قبل از روز آزمون حسابداری رسمی، لازم است نسبت به موضوعاتی چون تعداد سوالات، زمان پاسخگویی، قوانین جلسه‌ی آزمون و... آگاهی داشته باشید. در ادامه برخی از مهم‌ترین نکات مربوط به آزمون را برایتان گفته‌ایم.

 

 

در پایان امیدواریم این مطلب بتواند نقشی موثر در پاسخگویی به سوالات‌تان داشته باشد و منجر به آن شود که با موفقیت آزمون حسابداران رسمی را پشت سر بگذارید.فرم ارسال نظرات
background
با عضویت در خبرنامه از رویدادهای جدیدمان با خبر شوید!
Copyright 2019 PACT Edu. All right reserved.
در خبرنامه حسابداران عضو شوید تا:
از همایش‎های رایگان حسابداران خبره مطلع ‎شوید.
فرصت‎های شغلی حسابداری برای شما ارسال شود.
در جریان کلاس‎های جدید و تخفیفات دوره‎ها قرار گیرید.
خبرنامه ما هر 10 روز یکبار برای اعضا ارسال می‎شود.