تلفن: 88 94 08 47-50
آدرس مرکز تهران: خیابان استاد نجات الهی جنوبی، بین سپند و شاداب، کوچه نوید، پلاک 23
ثبت‌نام
در رویداد
کلیک کنید
جهت اطلاع از رویدادهای حسابداران خبره کلیک کنید.
اطلاعات بیشتر

شرایط بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور

نحوه محاسبه سن بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور با در نظر گرفتن سابقه کاری و سابقه پرداخت بیمه چگونه است؟ کدام مشاغل در گروه سخت و زیان آور قرار می‌گیرند؟ آیا بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور 30 ساله است؟ نحوه پرداخت حقوق و دستمزد برای مشاغل سخت چگونه است؟ در این مطلب از بلاگ آموزشگاه حسابداری پکت، به بررسی مشاغل و شرایط کاری آن‌ها می‌پردازیم.

کارکنان سم پاشی به دلیل کار همیشگی با محصولات شیمیایی خطرناک، باید زودتر از موعد بازنشست شوند

کارکنان سم پاشی به دلیل کار همیشگی با محصولات شیمیایی خطرناک، باید زودتر از موعد بازنشست شوند

 

مشاغل سخت و زیان آور چیست؟

مشاغل سخت و زیان آور، مشاغلی هستند که عوامل فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و بیولوژیکی محیط کار روی سلامت کارکنان تاثیر می‌گذارد. با وجود اقدامات ایمنی و رعایت نکات بهداشتی، باز هم کارکنان این مشاغل، با مخاطرات سلامتی روبرو هستند و آسیب می‌بینند. به همین دلیل لیست مشاغل سخت و زیان آور و نحوه برخورد قانون کار با کارکنان این مشاغل، باید توسط کارفرماها و حسابداران بررسی شود. شغل‌هایی که ماهیت سخت و دشوار دارند، مشمول قانون بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور می‌شوند. کارکنان این واحدها، می‌توانند از مزایای بازنشستگی پیش از موعد استفاده کنند. اما نحوه تعیین سختی کار چگونه است؟

 

نحوه تعیین سختی کار

به طور کلی، سختی کار در مشاغل به دو گروه و دسته بندی تقسیم می‌شود. مشاغل سخت، شامل کارها و فعالیت‌هایی است که ماهیت دشوار و آسیب زا دارند. یعنی حتی با استفاده از تجهیزات و امکانات هم نمی‌توان اجرای آن را بدون نیروی انسانی، انجام داد. سختی کار در مشاغل سخت، با شرایط زیر تعیین می‌شود:

کارگاه‌هایی که در گروه الف قرار می‌گیرند (در صورت داشتن تجهیزات)، عادی در نظر گرفته می‌شوند. در غیر این صورت، مطابق قانون مشاغل سخت با کارکنان آن برخورد می‌شود.

کار در معدن، یکی از سخت‌ترین و آسیب زننده‌ترین کارها در دنیاست

کار در معدن، یکی از سخت‌ترین و آسیب زننده‌ترین کارها در دنیاست

انواع مشاغل سخت و زیان آور

شورای عالی کار، لیست مشاغل سخت و زیان آور را مشخص می‌کند و در صورتی که در این واحدها استخدام شوید، می‌توانید از مزایای کار سخت و زیان آور استفاده کنید. لیست مشاغل سخت و زیان آور سال 1401 را می‌توانید در لیست زیر ببینید:

ممکن است مشاغلی در این لیست نباشد اما به صورت مستقیم جزو زیر مجموعه این لیست قرار بگیرد. کارکنان مشاغل زیر مجموعه این لیست هم می‌توانند از شرایط بازنشستگی بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور استفاده کنند. 

 

قانون تأمین اجتماعی در کارهای سخت و زیان آور

ساعت کار در مشاغل سخت و زیان آور کمی کمتر از ساعت کارهای عادی است. کارگران و کارمندان مشاغل عادی، باید روزی 8 ساعت و در هفته حداقل 44 ساعت کار کنند. اما کارکنان مشاغل سخت و زیان آور، مجاز به کار روزانه 6 ساعت هستند. این افراد باید در هفته 36 ساعت کار کنند و مازاد بر این تعداد ساعت، باید به عنوان اضافه کاری و با پرداخت حقوق مازاد، محاسبه شود. نرخ اضافه کاری در مشاغل سخت و زیان آور هم متفاوت است و بسته به نوع کار و درجه سختی آن، تعیین می‌شود. 

آتش نشان‌ها به خاطر شرایط سخت کاری و مخاطران کارشان، می‌توانند پس از 20 سال با حقوق 30 روز بازنشست شوند

آتش نشان‌ها به خاطر شرایط سخت کاری و مخاطران کارشان، می‌توانند پس از 20 سال با حقوق 30 روز بازنشست شوند

 

سن بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور

سن بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور بسته به زمان شروع کار و پرداخت بیمه و تعداد سال‌های کار در عناوین مشاغل سخت دارد. مثلا در صورتی که از ابتدا در واحد خطرناک و زیان آور برای سلامت جسم و روح نبوده باشید، سابقه شما مطابق کارکنان عادی محاسبه می‌شود. اما از زمان ورود به بخش‌های سخت و زیان آور، می‌توانید از سابقه 1.5 برابر حالت عادی، استفاده کنید. به طور کلی، بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور مطابق شرایط زیر محاسبه می‌شود:

طبق این قانون، اگر کار متناوب و با تغییر عناوین شغلی بین مشاغل سخت و عادی داشته باشید، بعد از 25 سال سابقه پرداخت بیمه، بازنشست خواهید شد و از مزایای حقوق 30 روز بازنشستگی برخوردار خواهید شد. در حالت مداوم و متوالی و اعمال ضریب 1.5، بعد از 20 سال با 30 روز حقوق، بازنشست خواهید شد.

 

جمع بندی

وظیفه محاسبه حقوق و دستمزد، بیمه، مزایای شغل و سختی کار، سن بازنشستگی و… کارکنان و کارگران مشاغل سخت و زیان آور بر عهده حسابدارن شرکت است. در دوره آموزش حسابداری موسسه پکت می‌توانید نحوه محاسبه حقوق و دستمزد انواع شرکت‌های تولیدی، بازرگانی، معادن، خدماتی و… آشنا شید. به عنوان یک حسابدار باید بتوانید بر اساس نوع شرکت و درجه سختی کار، سابقه و بیمه را مشخص کنید. به همین دلیل اگر توانایی لازم را برای محاسبه سابقه بیمه و بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور ندارید، حتما به آموزش‌های بیشتر و تکمیلی فکر کنید.فرم ارسال نظرات
Copyright 2022 PACT Edu. All rights reserved.
در خبرنامه پیامکی حسابداران خبره عضو شوید تا:
از همایش‌های رایگان حسابداران خبره مطلع ‎شوید.
فرصت‌های شغلی حسابداری برای شما ارسال شود.
در جریان کلاس‌های جدید و تخفیفات دوره‌ها قرار گیرید.
هر زمان که بخواهید می‌توانید عضویت خود را لغو کنید.
نام
نام خانوادگی
تلفن
ایمیل
تاریخ تولد
اطلاعات شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه در خبرنامه پیامکی حسابداران خبره عضو شدید سپاسگزاریم.