تلفن: 88 94 08 47-50
آدرس مرکز تهران: خیابان استاد نجات الهی جنوبی، بین سپند و شاداب، کوچه نوید، پلاک 23
ثبت‌نام
در رویداد
کلیک کنید
جهت اطلاع از رویدادهای حسابداران خبره کلیک کنید.
اطلاعات بیشتر

مبلغ عیدی و سنوات سال 1401 کارمندان و کارگران چقدر خواهد بود؟

بسیاری از شرکت‌ها از همین حالا برای پرداخت مبلغ عیدی 1401 کارگران و کارمندان برنامه ریزی کرده‌اند. حسابداران شرکت‌های پیمانکاری، صنعتی و خدماتی بیش از دیگر حسابداران درگیر پرداخت عیدی 1401، سنوات و… هستند. در این مطلب، مبلغ عیدی و سنوات سال 1401 را محاسبه خواهیم کرد.

در پایان هر سال، مبلغ عیدی و سنوات سالانه باید به حساب کارمندان و کارگران پرداخت شود

در پایان هر سال، مبلغ عیدی و سنوات سالانه باید به حساب کارمندان و کارگران پرداخت شود

عیدی سال 1401

جدول عیدی و سنوات سال 1401، شامل مبالغی است که در پایان سال باید از طرف کارفرما به کارگران و کارمندان شرکت پرداخت شود. عیدی و سنوات دو مقوله کاملا مجزا حقوق و دستمزد روزانه و ماهانه است. با در نظر گرفتن کارفرما باید به طور یکجا در پایان سال تمام مبلغ عیدی و سنوات را پرداخت کند، بهتر است از همین حالا برای نحوه پرداخت و مبلغ عیدی 1401 برنامه ریزی کنید. حداقل و حداکثر عیدی همه سال توسط وزارت کار و امور اجتماعی ابلاغ می‌شود. بنابراین کارفرمایان و پیمانکاران نمی‌توانند چیزی کمتر از حداقل مشخص شده به کارگران پرداخت کنند. برای محاسبه مبلغ عیدی 1401، ادامه مطلب را بخوانید.

نحوه محاسبه عیدی سال 1401

مصوبات شورای عالی کار، تعیین کننده حداقل و حداکثر عیدی و سنوات در هر سال است. پرداخت عیدی تنها برای شرکت‌های الزامی است که زیر نظر قانون کار و وزارت کار و امور اجتماعی فعالیت می‌کند. یعنی پرداخت عیدی برای شرکتی که کارمندان خود را بیمه نمی‌کند و اصولاً لیست حقوق و بیمه ندارد، الزامی نیست. 

 

بیشتر بخوانید: نرخ بیمه آزاد و اختیاری 1401؛ حق بیمه 1401 چقدر است؟

 

مطابق قانون و روال سابق، حداقل عیدی برابر با ۶۰ روز دستمزد روزانه و حداکثر عیدی برابر با ۹۰ روز دستمزد روزانه است. البته مبلغ عیدی 1401 شامل کسانی می‌شود که یک سال کاری را تحت قرارداد شرکت بوده باشند. برای کارمندان و کارگران کمتر از این مدت، پرداخت عیدی به تناسب یک سال کاری انجام می‌شود. یعنی اگر کسی سه ماه آخر سال را با قرارداد شرکت کار کرده باشد، به اندازه این سه ماه عیدی خواهد گرفت. 

مبلغ عیدی بین 2 تا 3 برابر حقوق روزانه باید پرداخت شود

مبلغ عیدی بین 2 تا 3 برابر حقوق روزانه باید پرداخت شود

حداقل عیدی سال 1401

طبق گفته‌های بالا، به راحتی می‌توان حداقل مبلغ عیدی 1401 را مشخص کرد. البته مبلغ حداقلی که در ادامه ذکر می‌کنیم، با این شرط است که کارگر یا کارمند یک سال کاری را به قرارداد شرکت بوده باشد.

حداقل عیدی سال 1401 = ۶۰ x حداقل دستمزد روزانه

فرمول بالا همان فرمولی‌ست که توسط مصوبات شورای عالی کار ابلاغ شده است. با در نظر گرفتن حداقل دستمزد روزانه ۱.۳۹۳.۲۵۰ ریال سال 1401، حداقل عیدی امسال به چیزی معادل ۸ میلیون و ۳۵۹ هزار و ۵۰۰ تومان خواهد رسید.

حداکثر عیدی سال 1401

پرداخت حداکثر مبلغ عیدی 1401، برای کارفرما الزامی نیست و کارفرما صرفاً می‌تواند به خاطر تشویق بیشتر از این فرمول استفاده کند. طبق مصوبه شورای عالی کار، حداکثر عیدی باید  مساوی ۹۰ روز حداقل دستمزد روزانه باشد.

حداکثر عیدی سال 1401 = ۹۰ x حداقل دستمزد روزانه

با ضرب همان حداقل دستمزد روزانه 1401 در فرمول، حداکثر عیدی معادل ۱۲ میلیون و ۵۳۹ هزار و ۳۵۰ تومان خواهد بود. تنها در نظر بگیرید که حداقل و حداکثر عیدی 1401 با در نظر گرفتن حداقل دستمزد روزانه محاسبه شد. یعنی اگر کارگر یا کارمندی دو برابر حداقل دستمزد روزانه مشخص شده دریافتی داشته باشد، عیدی هم به همین تناسب بیشتر خواهد بود. 

 

بیشتر بخوانید: حداقل حقوق و مزایا کارمندان و کارگران در سال ۱۴۰۱ چقدر خواهد بود؟

 

روش محاسبه سنوات کارمندان و کارگران

مبلغ پایه سنوات به شرط داشتن یک سال سابقه کار پرداخت می‌شود. یعنی سنوات برای کارمندان با قرارداد سه ماهه، شش ماهه و حتی ۱۱ماهه قابل پرداخت نیست. سنوات تنها به کسانی پرداخت می‌شود که حداقل یکسال سابقه کاری در شرکت داشته باشند. محاسبه پایه سنوات کارگری در سال 1401 هم مثل محاسبه عیدی، باید توسط حسابدار انجام شود. با افزایش حقوق از ابتدای سال 1401، مبلغ سنوات یک سال کار هم افزایش پیدا کرد. 

حداقل دستمزد روزانه، ۱.۳۹۳.۲۵۰ ریال در نظر گرفته شده است. با این حساب مبلغ سنوات هم باید مطابق حداقل دستمزد روزانه و به شرط یک سال کار محاسبه شود. پایه سنوات کارگری در سال 1401 را می‌توان بر اساس روز و ماه محاسبه کرد. 

در نظر داشته باشید سنوات روزانه و ماهانه با در نظر گرفتن روزهای کارکرد محاسبه می‌شود. یعنی اگر جدول کاری یک شرکت از شنبه تا چهارشنبه است، سنوات روزانه به ازای همین 5 روز محاسبه و پرداخت می‌شود. برای راحتی کار می‌توانید از فرمول زیر استفاده کنید:

حقوق پایه x تعداد روزهای کارکرد تقسیم بر 365 = سنوات

سنوات یا پاداش بازنشستگی در پایان خدمت به بازنشستگان پرداخت می‌شود

سنوات یا پاداش بازنشستگی در پایان خدمت به بازنشستگان پرداخت می‌شود

سنوات بازنشستگی کارمندان در سال 1401 چقدر خواهد بود؟

افزایش سنوات بازنشستگی، مبحث دیگری است که باید به آن پرداخت. حق ﺳﻨﻮﺍﺕ و مزایای پایان خدمت، با سنوات یک سال کار تفاوت دارد. مزایای پایان خدمت یا همان مبلغ حق بازنشستگی پولی است که در پایان خدمت (20 سال یا 30 سال) پرداخت می‌شود. این مبلغ برای دستگاه‌های مختلف متفاوت است. یعنی بازنشسته تامین اجتماعی با بازنشسته آموزش و پرورش و بازنشسته شرکت‌های خصوصی، حق بازنشستگی متفاوتی دارد. هر دستگاه، طبق قانون وزارت کار و سیاست‌های داخلی خود مشخص میکند که حق سنوات و مزایای پایان خدمت چقدر باشد. 

پاداش بازنشستگی برای کسانی که در سال 1401 بازنشسته می‌شوند، افزایش قابل توجهی نسبت به سال قبل هم داشته است. البته این را هم در نظر بگیرید که مبلغ بازنشستگی ارتباط مستقیم با عنوان شغلی، میزان حقوق، سختی کار و… دارد. در نهایت، مشمولین قانون مدیریت خدمات کشوری که در سال 1401 بازنشست شوند، تا سقف 472 میلیون تومان پاداش پایان خدمت خواهند گرفت. 

آموزش محاسبه عیدی و سنوات 1401

یکی از کارهایی که بر دوش حسابدار گذاشته می‌شود، محاسبه مبلغ عیدی 1401، حق سنوات 1401 و محاسبه سنوات بازنشستگی 1401 است. حسابدارانی که در وزارتخانه‌ها، شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات اعتباری دولتی، شرکت‌های بیمه دولتی و دیگر نهادهای دولتی و خصوصی مشغول به کار هستند، مرد باید توانایی محاسبه عیدی و سنوات پایان خدمت را داشته باشند. با این حساب شما می‌توانید با شرکت در دوره آموزش حسابداری حسابداران خبره، صفر تا صد محاسبه عیدی و سنوات را یاد بگیرید.

آموزشگاه حسابداری حسابداران خبره (موسسه پکت)، با داشتن کادر آموزشی مجرب و سابقه طولانی در آموزش حسابداری و حسابرسی، بهترین مکان برای یادگیری اصول اولیه حسابداری مقدماتی و پیشرفته است. با در نظر گرفتن اینکه تغییرات قانون عیدی و سنوات در هر سال انجام می‌شود، حسابداران باید همیشه خود را به روز نگه دارند. با شرکت در دوره‌های آموزش حسابداری می‌توانید علاوه بر یادگیری تئوری و عملی محاسبه مبلغ عیدی 1401 و سنوات، از مزایای مثل دریافت گواهینامه معتبر و کسب مهارت بیشتر استفاده کنید.فرم ارسال نظرات
Copyright 2022 PACT Edu. All rights reserved.
در خبرنامه پیامکی حسابداران خبره عضو شوید تا:
از همایش‌های رایگان حسابداران خبره مطلع ‎شوید.
فرصت‌های شغلی حسابداری برای شما ارسال شود.
در جریان کلاس‌های جدید و تخفیفات دوره‌ها قرار گیرید.
هر زمان که بخواهید می‌توانید عضویت خود را لغو کنید.
نام
نام خانوادگی
تلفن
ایمیل
تاریخ تولد
اطلاعات شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه در خبرنامه پیامکی حسابداران خبره عضو شدید سپاسگزاریم.