تلفن: 88 94 08 47-50
آدرس مرکز تهران: خیابان استاد نجات الهی جنوبی، بین سپند و شاداب، کوچه نوید، پلاک 23
ثبت‌نام
در رویداد
کلیک کنید
جهت اطلاع از رویدادهای حسابداران خبره کلیک کنید.
اطلاعات بیشتر

استراتژی های موثر حسابداری برای کسب و کارهای کوچک

صرف نظر از اینکه صاحب چه نوع کسب و کار کوچکی هستید یا قصد راه‌اندازی آن را دارید، باید اصول حسابداری در مدیریت کسب و کارهای کوچک را رعایت کنید. صاحبان مشاغل کوچک و استارت‌آپ‌ها در فهرست کارهای روزانه خود غرق در وظایف بسیار زیادی هستند. بسیاری از صاحبان کسب و کار در نتیجه افزایش فشار، حسابداری را چالش برانگیز می‌دانند.

اما فقط داشتن مقداری دانش در مورد حسابداری اولیه برای مشاغل کوچک در بلندمدت به شما کمک می‌کند. در این راهنما نکاتی را به اشتراک می‌گذاریم که می‌تواند به شما کمک کند مدیریت کسب و کارهای کوچک خود را به خوبی پیش ببرید. این نکات حسابداری به صاحبان مشاغل کوچک کمک می‌کند تا کنترل بهتری بر امور مالی کسب و کار خود داشته باشند. با این مطلب از بلاگ آموزشگاه حسابداری پکت همراه باشید.

 

حسابداری مشاغل کوچک چیست؟

در مدیریت کسب و کارهای کوچک حسابداری مستلزم پیگیری درآمد و هزینه‌های شرکت است. به زبان ساده، حسابداری فرآیند ثبت ورودی و خروجی وجوه از یک حساب تجاری است که شامل پیگیری صورت‌حساب‌های پرداخت‌شده و همچنین فاکتورها، سفارش‌های خرید، پیش پرداخت‌ها و صورت‌حساب‌های پرداخت ‌شده است.

 

استراتژی های موثر حسابداری برای مدیریت کسب و کارهای کوچک

آموزش حسابداری برای یک کسب و کار کوچک، شامل یادداشت برداری از تراکنش‌های مالی (مالیات تراکنش ها‌ی بانکی چقدر است؟)، ایجاد گزارشات حسابداری (انواع صورت های مالی اساسی) و تشکیل پرونده و اظهارنامه مالیاتی است، اما اگر به درستی انجام نشود، می‌تواند اوضاع را بسیار آشفته کند.

استراتژی‌های موثر برای کسب و کارهای کوچک

استراتژی های زیر برای کسب و کارها بسیار موثر هستند:

1. تفکیک حساب بانکی تجاری و شخصی

سلامت مالی شرکت شما موجب کسب بیشترین سود در سازمان شما خواهد شد. شما باید درآمدها و هزینه‌های کسب و کار خود را کاملاً جدا از هزینه‌های شخصی خود نگه دارید، حتی اگر از وجوه شخصی برای تجارت خود استفاده می‌کنید. داشتن یک حساب بانکی جداگانه برای مدیریت کسب و کارهای کوچک مزایای زیادی دارد.

وقتی بانکداری شخصی و تجاری از هم جدا نگه داشته می‌شوند، صاحبان مشاغل می‌توانند:

2. فاکتور دقیق

صورتحساب و فاکتور رسمی جزو ضروری هر سازمانی است و یک مرحله مهم در فرآیند کسب و کار است که معمولاً زمان بر به نظر می‌رسد. خطاهای کوچک در فاکتورهای شما بر ظرفیت شما برای پرداخت تأثیر می‌گذارد. فاکتورها باید شامل تمام جزئیات مربوط به معامله باشد و به موقع تحویل داده شوند.

برخی از مزایای فاکتور برای مشاغل کوچک به شرح زیر است:

3. مراقب حساب‌های پرداخت نشده باشید

توانایی شرکت شما برای بقا و عملکرد اساساً به حسابداری منظم بستگی دارد. اگر می‌خواهید پول همچنان وارد شود، باید با مشتریان خود تماس بگیرید تا مطمئن شوید که آنها فاکتورهای خود را به موقع پرداخت می‌کنند. شما می‌توانید با استفاده از یک سیستم صورتحساب موثر، هشدارهای منظم درباره صورتحساب‌های پرداخت نشده را پیگیری، نگهداری و دریافت کنید.

استراتژی‌های موثر حسابداری

صاحبان کسب و کارها از نظارت بر حساب‌های پرداخت نشده خود سود خواهند برد:

4. بودجه‌ای برای دستیابی به اهداف و مقاصد ایجاد کنید

یکی از اولین مراحل حسابداری برای مدیریت کسب و کارهای کوچک باید تهیه بودجه باشد که مستلزم ایجاد درآمد و هزینه‌های مورد انتظار است. شما می‌توانید با کمک بودجه یک خط پایه برای آنچه که باید روی آن کار کنید ایجاد کنید.

کسب و کارهای کوچکی که بودجه بندی در حسابداری مشخصی دارند می‌توانند:

5. دفاتر حساب خود را به روز نگه دارید

داشتن دفاتر حساب منظم برای هر شرکتی ضروری است چرا که برنامه‌ریزی تجاری و مالی را ساده می‌کند. برای به دست آوردن دانش روشنگرانه در مورد شرکت خود، باید دفاتر حساب منظمی داشته باشید. بینش‌ها و ایده‌ها با جمع‌آوری داده‌های عملی شکل می‌گیرند. نگهداری ناکافی از دفتر حساب عامل اصلی در عملکرد ضعیف بسیاری از مشاغل است.

بیشتر بخوانید: پلمپ دفتر حسابداری چیست؟

به روز نگه داشتن دفاتر حساب در حسابداری

موارد زیر تنها چند مزیت به روز نگه داشتن دفاتر حساب هستند:

6. ثبت و پیگیری هزینه‌های کسب و کار

مخارج از جمله هزینه‌های مشاوره، هزینه‌های مستقیم نیروی کار، لوازم اداری، سفر و آب و برق باید مستند و به روز نگه داشته شوند. از کارت‌های اعتباری تجاری خاص استفاده کنید، هزینه‌های خود را پیگیری کنید و تمام رسیدهای خود را مستند کنید.

برخی از مزایای ردیابی و ثبت هزینه‌ها به شرح زیر است:

بیشتر بخوانید: 15 نکته حسابداری برای کسب‌وکارهای کوچک

 

سخن پایانی

بسیاری از کارآفرینان استراتژی های حسابداری و مدیریت کسب و کارهای کوچک که در این راهنما به آنها اشاره شده است را امتحان و آزمایش کرده‌اند. این اصول به آنها در ایجاد یک سیستم‌های اطلاعات حسابداری بهتر و مدیریت موفقیت‌آمیز امور مالی کسب و کار با نهایت دقت کمک کرده است. نشان داده شده است که برنامه‌ها و صورت‌های مالی محکم بر سودآوری بلندمدت هر کسب‌وکاری تأثیر می‌گذارندفرم ارسال نظرات
Copyright 2024 PACT Edu. All rights reserved.
در خبرنامه پیامکی حسابداران خبره عضو شوید تا:
از همایش‌های رایگان حسابداران خبره مطلع ‎شوید.
فرصت‌های شغلی حسابداری برای شما ارسال شود.
در جریان کلاس‌های جدید و تخفیفات دوره‌ها قرار گیرید.
هر زمان که بخواهید می‌توانید عضویت خود را لغو کنید.
نام
نام خانوادگی
تلفن
ایمیل
کدملی
تاریخ تولد
اطلاعات شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه در خبرنامه پیامکی حسابداران خبره عضو شدید سپاسگزاریم.