تلفن: 88 94 08 47-50
آدرس مرکز تهران: خیابان استاد نجات الهی جنوبی، بین سپند و شاداب، کوچه نوید، پلاک 23
ثبت‌نام
در رویداد
کلیک کنید
جهت اطلاع از رویدادهای حسابداران خبره کلیک کنید.
اطلاعات بیشتر

مدیریت ریسک چیست؟

گاهی پذیرش ریسک کم هزینه‌تر از تلاش برای جلوگیری از احتمال وقوع یک اتفاق است. در این مطلب حسابداران خبره بیشتر با مدیریت ریسک، چگونگی شناسایی ریسک‌ها و عبور با کمترین هزینه از آن، آشنا خواهید شد، در ادامه ما را دنبال کنید.

شما برای کم کردن درصد ریسک در پروژه‌های تجاری خود چه می‌کنید؟ در این مطلب با مفهوم ریسک و دوره مدیریت ریسک آشنا می‌شوید. گذراندن این دوره بسیار در امر تصمیم‌گیری‌های مالی، به مدیران و تمام کسانی که در جایگاه تصمیم‌گیری مالی هستند کمک می‌کند. شناسایی ریسک‌های احتمالی، کاهش ریسک‌ها، تصمیم‌گیری بهتر در هنگام وقوع بحران‌های احتمالی و برنامه‌ریزی برای عبور از بحران با کمترین ضرر، از جمله مطالبی است که در این دوره می‌آموزید.

 

مفهوم ریسک

ریسک احتمال زیان یا پیامدهای ناخوشایند و ناخواسته‌ است که انجام یک فعالیت یا گرفتن یک تصمیم به همراه خود دارد. تقریباً همه‌ی فعالیت‌ها و تصمیمات انسان دارای ریسک است، که برخی از آن‌ها ریسک بیشتر و برخی ریسک کمتری دارد. از آنجایی که هیچ کس از آینده خبر ندارد همه آدم‌ها تلاش می‌کنند تصمیمات و فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند ریسک کمتر یعنی احتمال زیان کمتری داشته باشند.

مدیریت ریسک چیست؟

مدیریت ریسک به معنای پاسخگویی و بررسی بحران‌ها و تهدیدهای بر سر راه یک پروژه است. این موانع و بحران‌ها باید قبل از بروز شناسایی و تحلیل شوند. باید تا جایی که ممکن است از رخ دادن آن جلو‌گیری و یا هنگام بروز، راه‌کارهای مناسبی که از قبل طراحی شده  اجرا شود. بدین صورت مسیری کنترل شده برای عبور از بحران را خواهیم داشت که در نهایت با کمترین زیان یا پیامدهای ناخوشایند روبرو خواهیم بود. البته بررسی ریسک می‌تواند کار پیچیده‌ای باشد، تا جایی که گاهی نیاز است جزئیات اطلاعات مانند برنامه‌ی پروژه، اطلاعات مالی، قوانین امنیتی، پیش‌بینی فروش و بازاریابی و اطلاعات دیگر مرتبط را تحلیل کنید. به هر روی، بررسی ریسک یکی از ابزار‌های اساسی یک پروژه است و باعث بهبود زمان‌بندی، هزینه و اعتبار می‌شود.

هدف از انجام مدیریت ریسک

مدیریت ریسک با اهدافی مانند: شناسایی ریسک‌های احتمالی، کاهش ریسک‌ها، تصمیم‌گیری بهتر درباره بحران‌های احتمالی و برنامه‌ریزی در پروژه‌های مختلف انجام می‌شود. بررسی و مدیریت ریسک مناسب‌ترین و مطمئن‌ترین راه برای مبارزه با موانع و تهدیدهای احتمالی یک پروژه است.
ناگفته نماند با مدیریت صحیح ریسک‌های احتمالی می‌توان، هزینه‌های مربوط به مرتفع کردن بحران‌ها و موانع را کاهش داد.

مدیریت ریسک

مدیریت ریسک از بروز احتمالات زیان و پیامدهای ناخوشایند جلوگیری می‌کند

مدیریت ریسک چگونه انجام می‌شود؟

در مدیریت ریسک، باید تمام آنچه ممکن است، سبب رخداد یک اتفاق زیانده باشد را در نظر ‌بگیریم که می‌توان به مجموع آن، منابع ریسک گفت. این منابع بسیار متعدد و مختلف است، پس برای رویارویی و مدیریت یک ریسک زیانده باید مسیری را طی کرد که معمولا به شرح زیر است.

مدیریت ریسک زمانی به کمک ما می‌آید که ما نمی‌دانیم صرف کردن زمان، انرژی و پول برای حذف یک ریسک نسبت به هزینه‌ی رخ داد آن به صرفه‌ است یا خیر. به عنوان مثال امکان دارد پذیرش ریسک نسبت به صرف هزینه و انرژی بیش از اندازه برای حذف آن بهتر باشد.

اصطلاحات مدیریت ریسک

درباره دوره مدیریت ریسک در حسابداران خبره

این دوره در دو قالب، دوره مدیریت ریسک و تک درس، در دل دوره‌های دیگر مانند: دوره‌ MBA، دوره سرپرستی امور مالی و دوره عالی حسابداری پیمانکاری ارائه می‌شود. قابل ذکر است امتحان نهایی دوره مدیریت ریسک به صورت ارائه پروژه خواهد بود.

ضمنا در صورتی که دوره مستقل مدیریت ریسک را ثبت‌نام کنید، مدرک معتبر انجمن حسابداران خبره ایران و دانشگاه صنعت نفت را دریافت خواهید کرد. مدیریت ریسک در این دوره طی 30 ساعت به شما آموزش داده خواهد شد.

مدارک لازم برای ثبت‌نام این دوره مدیریت ریسک

برای ثبت‌نام در این دوره علاوه بر داشتن مدرک کارشناسی، باید 3 سال سابقه کار در زمینه مالی نیز داشته باشید.

دوره مدیریت ریسک برای چه کسانی مفید است؟

گذراندن این دوره به مدیران، تمام افرادی که در جایگاه تصمیم‌گیری مخصوصا تصمیم‌گیری مالی هستند و کسانی که با تجربیات مالی می‌خواهند کارآفرین شوند پیشنهاد می‌شود. در غیر این صورت دوره مدیریت ریسک به افرادی که با مسائل مالی در ارتباط نبودند و در این زمینه تجربه‌ای ندارند و در جایگاه تصمیم‌گیری نیستند پیشنهاد نمی‌شود.فرم ارسال نظرات
Copyright 2021 PACT Edu. All rights reserved.
در خبرنامه پیامکی حسابداران خبره عضو شوید تا:
از همایش‌های رایگان حسابداران خبره مطلع ‎شوید.
فرصت‌های شغلی حسابداری برای شما ارسال شود.
در جریان کلاس‌های جدید و تخفیفات دوره‌ها قرار گیرید.
هر زمان که بخواهید می‌توانید عضویت خود را لغو کنید.
نام
نام خانوادگی
تلفن
ایمیل
تاریخ تولد
اطلاعات شما با موفقیت ثبت شد.
از اینکه در خبرنامه پیامکی حسابداران خبره عضو شدید سپاسگزاریم.