تلفن: 88 94 08 47-50
آدرس مرکز تهران: خیابان استاد نجات الهی جنوبی، بین سپند و شاداب، کوچه نوید، پلاک 23
ثبت‌نام
در رویداد
کلیک کنید
جهت اطلاع از رویدادهای حسابداران خبره کلیک کنید.
اطلاعات بیشتر

حسابداری پیمانکاری چیست؟

حسابداری پیمانکاری یکی از شاخه‌های علم حسابداری است که در حوزه‌های متنوعی کاربرد دارد. از آنجا که فرآیند پیمانکاری جزییات مهمی دارد و آگاهی به دانش حسابداری پیمانکاری می‌تواند تاثیر بسیار مهمی در پیشبرد اهداف پیمانکاران داشته باشد، در این مطلب ویلاگ حسابداران خبره بیشتر درباره حسابداری پیمانکاری برایتان گفته‌ایم.

فعالیت‌های پیمانکاری روز به روز در حال افزایش هستند و افراد بسیاری از این طریق کسب درآمد می‌کنند. پیمانکاران کارشان از زمان اعلام مناقصه‌ها آغاز می‌شود و تا زمان تحویل پروژه ادامه پیدا می‌کند. در طول این مسیر پیمانکاران با موضوعات گوناگونی روبرو می‌شوند که تنها با آگاهی به دانش حسابداری پیمانکاری قابل درک، پیگیری و پیش‌بینی است. پیرو اهمیت دانش حسابداری پیمانکاری، در این مطلب بیشتر درباره این موضوع، مباحثی که باید بدانید و دوره‌های آموزشی مرتبط بخوانید.

 

شرکت پیمانکاری چیست؟

سال‌هاست که در جامعه کسب و کار، شنیدن واژه پیمانکاری به موضوعی پرتکرار تبدیل شده است. پیمانکار به مجموعه‌ای گفته می‌شود که می‌تواند به‌صورت حقیقی یا حقوقی فعالیت و قرارداد انجام فعالیت‌هایی را با افراد حقیقی یا حقوقی منعقد کند. پیمانکاران با توجه به توانایی‌، سابقه و تعداد نفرات فعال مرتبه‌بندی می‌شوند و در مناقصات گوناگون شرکت می‌کنند. مطابق با آیین‌نامه معاونت راهبردی نهاد ریاست جمهوری، شرکت‌های پیمانکاری در یازده گروه که شامل، ساختمان، راه و ترابری، صنعت و معدن، تاسیسات و تجهیزات کشاورزی، آب، مرمت آثار باستانی، کاوش‌های زمینی، ارتباطات، نفت و گاز و نیرو است، می‌توانند فعالیت کنند.

 

حسابداری پیمانکاری چیست؟

هما‌نطور که گفته شد پیمانکاران در زمینه‌های گوناگونی چون تاسیسات، سدسازی، راه‌سازی، ساختمان‌سازی و خدمات فعالیت می‌کنند. آنها برای آنکه بتوانند اسناد شرکت در مناقصه‌ها را تهیه کنند، پیمان‌های گوناگون را از نظر شناسایی درآمد، سود و هزینه بررسی کنند و یا موضوعات مطرح شده در پیمان‌ها را به مرحله اجرا برسانند، نیاز به دانش حسابداری پیمانکاری دارند.
حسابداران پیمانکاری بر قوانین پیمان‌ها، مبانی حقوقی قراردادهای مختص پیمانکاری، قوانین مالیاتی، فعالیت‌های پیمانکاری ارزی و... آگاهند. آنها می‌دانند که تخصیص درآمدها، هزینه‌های قراردادها و عملیات موضوع پیمان‌ها را چگونه پیگیری و اجرا کنند. مثلا یکی از مهم‌ترین مباحثی که حسابداران پیمانکاری می‌آموزند، روش درصد پیشرفت کار در حسابداری پیمانکاری است که توانایی تطابق هزینه‌ها و درآمدها را مهیا و اطلاعات بسیار دقیقی را ارائه می‌کند.
مهم‌ترین نکته درباره حسابداران پیمانکاری آن است که آنها حتی قبل از پایان پروژه می‌توانند این موضوعات را محاسبه کنند، قوانین حسابداری پیمانکاری را می‌دانند و قادرند تصمیم بگیرند که پیمانکاران در چه مناقصه‌هایی شرکت کنند.

دورع حسابداری پیمانکاری

حسابداران پیمانکار قادرند تصمیم بگیرند که پیمانکاران در چه مناقصه‌هایی شرکت کنند

در دوره حسابداری پیمانکاری چه می‌آموزیم؟

مرکز آموزشی حسابداران خبره با پیشینه‌ی سال‌ها فعالیت در زمینه‌ی آموزش‌های مرتبط با علم حسابداری و مدیریت، دوره‌های جامع حسابداری پیمانکاری را برگزار می‌کند و در آن از صفر تا صد حسابداری پیمانکاری خواهد گفت. در این دوره به چه مباحثی می‌پردازیم و هر کدام چه ساعات آموزشی را به خود اختصاص داده‌اند؟ در ادامه بیشتر درباره آنچه در دوره حسابداری پیمانکاری خواهید آموخت گفته‌ایم.

 

در ابتدای ورود به دوره‌ی حسابداری پیمانکاری با موضوعاتی چون، مفاهیم مهندسی، آشنایی با مراحل اجرای طرح، نحوه ثبت مخارج و عملیات‌های مالی، مبانی شناخت و اندازه‌گیری سود پیمان‌ها، آشنایی با انواع ضمانت‌نامه‌های بانکی و حل مسائل کاربردی آشنا خواهید شد. مدت زمانی که باید برای آموختن این دروس در کلاس بگذرانید، 21 ساعت است.

مرور استاندارد شماره 9 حسابداری که هدف آن تجویز نحوه حسابداری درآمدها و هزینه‌های مرتبط با پیمان‌های بلندمدت است و جز استانداردهای حسابداری پیمانکاری محسوب می‌شود، در این بخش قرار می‌گیرد. نحوه تهیه صورت مالی و افشای مناسب آن یکی دیگر از موضوعات است و مرور کلیات بیمه و مالیات بخشی دیگر از مباحث مطروحه در این بخش را به خود اختصاص داده است. مدت زمان آموزشی این دروس نیز مانند بخش حسابداری پیمانکاری 1، 21 ساعت است.

آگاهی به قوانین حقوقی قراردادهای مختص پیمانکاری، تعریف قرارداد، جایگاه قرارداد و آگاهی به اصول مهم، بخش دیگری از آموزش‌های مربوط به حسابداری پیمانکاری است. در این دوره درباره تکالیف، بخشودگی‌ها، اختیارات، مالیات و آیین‌نامه‌های مهم صحبت خواهد شد. گذراندن این مباحث 24 ساعت به‌طول خواهد انجامید.

چهارچوب نظری گزارش‌گیری مالی، ذخایر، دارایی‌ها و بدهی‌های احتمالی، درآمد عملیاتی، استاندارد شماره 30، سود هرسهم، رویدادهای بعد از تاریخ ترازنامه، تغییرات حسابداری و اصلاح اشتباهات، صورت سود (زیان) جامع، استاندارد شماره 8، موجودی کالا، استاندارد شماره 11، دارایی‌های ثابت و دارایی‌های نامشهود از جمله موضوعاتی است که در این بخش از دوره حسابداری پیمانکاری آموزش داده می‌شود. گذراندن این بخش از دوره 50 ساعت زمان خواهد برد.

در این بخش از دوره حسابداری پیمانکاری حسابداران خبره، درباره صورت‌های مالی عملیات خارجی، طبقه‌بندی اقلام ترازنامه، شرایط شناخت درآمدها و هزینه‌های پیمان، روش سود صفر، نحوه اندازه‌گیری درصد پیشرفت پیمان و حل یک مثال جامع از پیمانکاری ارزی خواهیم گفت. گذراندن دوره پیمانکاری ارزی حسابداران خبره، 10 ساعت زمان لازم دارد.

استاندارد مدیریت پروژه PMBOK در حوزه مدیریت هزینه یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که در این بخش با آن آشنا خواهید شد. آشنایی با مدیریت هزینه، مدل‌های مدیریت کاهش هزینه، آشنایی با گزارش‌ها و تکنیک‌های پیش‌بینی هزینه از مباحث این بخش است که در 16 ساعت آن‌را خواهید آموخت.

در این قسمت باز هم با PMBOK سر و کار دارید و مدل‌های دیگری را در مدیریت ریسک پروژه‌ها خواهید آموخت. این بخش بسیار مهم در 21 ساعت تدریس خواهد شد.

آخرین مبحثی که در دروس حسابداری پیمانکاری خواهید آموخت مربوط به قوانین کار و کارگر، قوانین کار، حل و فصل اختلافات بین کارفرمایان و سازمان، منابع درآمد، تعریف حقوق تامین اجتماعی و مسائل مربوط به قراردادهای کار خواهد بود. برای آموختن این بخش نیز باید 9 ساعت زمان در نظر بگیرید.

اگر مایل هستید بیشتر درباره مباحث مطروحه در حسابداری پیمانکاری بدانید، از شما دعوت می‌کنیم مطلب مربوط به «دوره عالی حسابداری پیمانکاری» را مطالعه بفرمایید.

 

پیش‌نیاز شرکت در دوره حسابداری پیمانکاری

برای شرکت در دوره حسابداری پیمانکاری لازم است پیش‌نیازهایی به شرح زیر را بگذرانید.

 

در پایان امیدواریم این مطلب نقش موثری در پاسخگویی به سوالات‌تان درباره دوره حسابداری پیمانکاری داشته و بتواند برای تصمیم‌گیری‌های آتی برایتان کاربردی باشد.فرم ارسال نظرات
background
با عضویت در خبرنامه از رویدادهای جدیدمان با خبر شوید!
Copyright 2021 PACT Edu. All right reserved.
در خبرنامه حسابداران عضو شوید تا:
از همایش‎های رایگان حسابداران خبره مطلع ‎شوید.
فرصت‎های شغلی حسابداری برای شما ارسال شود.
در جریان کلاس‎های جدید و تخفیفات دوره‎ها قرار گیرید.
خبرنامه ما هر 10 روز یکبار برای اعضا ارسال می‎شود.